28. 5. 2012

Recenze televizního dokumentu The Buddha


Na ČT2 loni běžel 2 dílný televizní film Buddha. Šlo o dabovanou verzi dokumentu z produkce Davida Grubina. Link na info o filmu na imdb.com.

Osnovou tohoto úvodu do buddhismu je Buddhův život. Nejdříve jsou uvedeny základní fakta o náboženství. Pak je představen Buddhův příběh. Na začátku 2. dílu je vše shrnuto, taktéž na konci.

Podstatné plus dokumentu je zůstávání na zemi. Mystika buddhismu je zde omezena na legendy o Buddhově životě. Autorům nemůžeme zazlívat, že příběh vyšperkovali několika nepravděpodobnými detaily. Dabing nám vždycky připomene, co je mýtus a co je fakt nebo racionální interpretace.

Je zdůrazněna dualistická povaha samotného učení buddhismu, nirvány a samsáry, mimochodnost střední cesty. Toto vše velmi jasně.

Perfektní je popis normality osvíceného člověka, jeho limity. Tento ateistický výklad považuji za cenný pro každého, kdo uvažuje o tom stát se buddhistou. Taktéž zmínka o tom, jak Buddha odmítal odpovídat na nepodstatné otázky - metafyzické, mystické, politické - jde rovnou k jádru učení. Začátečník tak dostane konkrétní a jasnou vizi toho, co jej čeká v dalším poznávání nauky.

Je fajn, že se dokument nedrží pouze 4 vznešených pravd, jejichž výklad najdeme v jiných filmech (např. v Dalajlámově přednášce v Londýně). Je zde zmíněno Kázání ohně, Buddhovo poučení před smrtí a jeho apel na samostatnost a skutečnou emancipaci člověka.