31. 7. 2012

Sny o suši pana Jiro - recenze filmu


Sny o sushi pana Jiro (Jiro Dreams of sushi) je zenový film. Hlavní představitel dokumentu je mistr "sušař". Tento 85. letý monomaniak je nejstarším kuchařem, který kdy dostal 3 michellinské hvězdičky.
Jeho přístup k životu je echt japonský. Jiroův nejstarší syn říká: "Každý den opakuje stejnou rutinu, dokonce v metru chodí stejným turniketem."
Co však činí pana Jiro dokonalým je láska k vaření suši. "Není při tom jediná chvíle, kterou bych nemiloval." Dlužno dodat, že ve své restauraci tráví téměř veškerý čas.

Film se soustředí na život a dílo tohoto kuchaře, na chod jeho restaurace a na proces získávání zkušeností dlouhodobým drilem kuchařských dovedností. "Každý den se snažím něco vylepšit." říká Jiro. Kvalita jeho menu je nedostižná. Kvalita jeho života je dokonalá.

Závěru filmu je chladnější, než-li první dvě třetiny. Jsou zde zachyceny reakce dodavatelů a výlet pana Jiro do míst mládí. Jakoby se restaurace stala oázou i pro diváka a obrázky ze života venku působí rušivě.

Co působí naopak neskutečně silně je poselství o smyslu života v oddanosti své věci. V tomto je přítomen zen. V pohledu vitálního pana Jiro, který ostře sleduje strávníky, zda je vše v pořádku a každé sašimi dokonalé; téměř jako by na marinádě, rýži, rybě a kvalitní sójovce závisel chod univerza.