17. 11. 2012

Recenze dokumentu - Řev tygra, život a časy 16. Karmapy


Dokument je z roku 1985. Tehdy byl 16. Karmapa již 4 roky mrtev. Tibeťani zažívali těžké časy jako dneska stále zažívaj, navíc se rozdělili v názoru na reinkarnaci šéfa sekty Kagju. Nyní již mnoho let tady máme 2 uznané převtělence. To se stává, to je karma. Osobu 16. Karmapy a jeho soucitnou činnost v Sikkimu mapuje dokument, jehož záběry vznikly ještě za života tohoto významného lamy.
Tenhle film je odbornější než předchozí recenzovaný dokument. Odhaluje, jak to chodí v sektě a jak si Tibeťani radí v exilu.
Film začíná stručným představením buddhismu. Pak shrnují historii Kagjupy, praxi reinkarnace Karmapy a vyhledávání převtělených dětí. Následují rozhovory s žáky a spousta informací o klášterním životě.

Zajímavosti:
  • V klášteře vychovávají děti, zvláště děti chudých. Všem je umožněna volba zůstat po dokončení studia.
  • Studium vyššího mnišství, základka + střední, v Nálandě (nebo jde o projekt Nálanda, tady tomu nerozumím) trvá 11 let.
  • Klášter Rumtek je původní zahraniční sídlo Karmapů z minulosti, nová budova zde byla postavena právě 16. Karmapou po útěku z Tibetu.
  • Rozjímání v ústraní trvá mnichům 3 roky, 3 měsíce a 3 dny. Pustevny jsou nad komplexem kláštera.
  • Jeden z žáků používá srandovní tvar v angličtině - "to be suffered". Vyjadřuje tím útrpnost i trpností rodu? Ech, to jsem ale grammar nazi.
  • Tohle zní jako z Harryho Pottera: "Rituálem černé koruny mění Karmapa sebe sama v buddhu soucitu. Koná zázraky v myslích přítomných. Jejich mysli se stávají jeho součástí, on se stává součástí ostatních."
Dokument končí bohoslužbami na Karmapově pohřbu a několika vzpomínkami jeho žáků.
Aktuální schizma již v dokumentu zachyceno není.