18. 1. 2013

Úvod do prastaré hudby - Mike Bloomfield


První americký kytarový hrdina je dnes známý širším masám tím, že hrál na Dylanově Highway 61' Revisited. V průběhu 70. let upadal do zapomnění.
Nedávno o něm zveřejnili dokument nějací dobrodinci na youtube.
Má to 10 dílů a je zde pěkný vhled do americké hudební popkultury předtím než byl Hendrix bůh, a než když byl Dylan Králem.

Mike Bloomfield tady byl o chvilku dříve než Clapton, i když se vzájemně ctili. Byl uznáván všemi, leč umřel na předávkování drogami v roce 81 v ústraní, mimo cvrkot slávy a bez comebackových tendencí.

Co bylo špatně?

Vzpomínám, jak jsem chodíval do Městské knihovny poslouchat jeho Live at the old Waldorf, vzpomínám na diskuze na koleji, kde byl pro nás podstatný hlavně Hendrix s Claptonem, a kde jsme se k němu propracovali skrze Ala Koopera a Super Session. Na druhé desce Paul Butterfield Bandu, kde hrál Mike vůdčí roli, je novátorská eponymní East & West, která dlouho před Led Zeppelin spojila zvuk západu a arabskou hudbu.

Za neúspěch jeho stěžejní formace Electric Flag mohla absence hitů na první desce, a možná také až přílišný respekt ke zvuku starého Motownu.

Motown zvuk byl v padesátých letech pojmem. Spousta bělošských muzikantů se k němu upínala. Když jej pak překonali Beatles svým mersey soundem, všichni chtěli znít beatově.

Bloomfieldův obdiv k zlaté éře Motownu tak zapříčinil malou poptávku po nosičích Electric Flag, ač jsou např. už na první desce jasně slyšitelné novátorské fůze s cool jazzem a černošským soulem. Kapela pak nevydržela pnutí mezi egy svých osobností a rozpadla se.

Mike si poposunul laťku sakra vysoko. Bohužel tu špatnou laťku. 

Mike Bloomfield pak začal fetovat heroin a stáhl se do ústraní. Sem tam vydal desku a zajamoval si se starými přáteli. Svým koníčkům - kytaře a heroinu se věnoval až do konce.

Zůstává jedním z prvních bělochů, kteří opravdu pochopili blues. Při poslechu Electric Flag a zvláště Bloomfieldova živého hraní v pozdním sólovém období, nelze neukápnout slzičku.

Něco lze legálně stáhnout tady, na tributových stránkách.