18. 2. 2013

Poznámky ke kritice buddhismu III - Věda a esoterické kecy


"Nebereš vážně věci ducha a hluboké pravdy, jimž chceš porozumět."

A v druhé větě:

"Vědecký názor ostře vymezuje, co je možné. Dokazuje, že magie, new age a půlka buddhismu je kravina."

J., který tyhle věci pronesl, má pravdu. Kdyby něco z magie platilo, hned by se na to vědci vrhli jako švábi na pivo.
Kde jsou důkazy reinkarnace? Kde je něco víc než evidence historek? Kde je důkaz experimentem v laboratoři?

Věda nahrazuje mýtus. Nevěříme v reinkarnaci, když víme, že DNA je klíč života. Nevěříme v levitaci, protože je to fyzikálně nemožné. Odporuje to způsobu, jak funguje svět.

OK - škrtáme půlku buddhismu. Co nás přitahuje k magii a k nepravděpodobnému je tvrdost vědy. Chceme si nechat nějakou pohádku a tou se opíjet, o ní snít. Chceme prožívat magický život.

Tvrdé světlo vědy nás mate. Copak nejsme ty kouzelné bytosti?

A hle - je tady hned nějaký guru, který tě pohladí po vláscích a nechá tě s pastelkami a omalovánkou mandaly.

Buddhismus je podivně tvárný. I když z něj vyhodíme kraviny jako reinkarnaci, karmu, magické úkony, tantrické duchaření - pořád zůstává pevný v kramflecích. Nehroutí se jako domeček z karet.
Pořád funguje, jsou v něm tradicí prověřené hodnoty, kterým nevadí škrtnout buddhistickou kosmologii, máhájánový panteón ani tantrické úchylárny.

Pohled new age gurua je blahosklonný. On vám vaši pravdu nevyvrací. Nemá na to, a tak dělá hodného taťku s tím, až přijde další vaše duševní krize, pomůže. A vy mu nakonec skrze tyto slabosti uvěříte a už se nebudete ptát.
To samé dělá náboženství už věky. Z obavy ze smrti chodíme na stáro do kostela víc.

Jenže cesta buddhismu je těžká. Proto kvete esoterika a new age pseudofilozofie. Vždyť je to samosvorné. Slabší a zmatenější z nás lneme ke snadnému řešení. Buddhismus je ostrý, protože nezakrývá a naopak odhaluje. Krizi spíše vyhrotí, než by tišil.

Musíme si přiznat, že jsme sračky a že děláme hrozně málo sami pro sebe. Nároky buddhismu jsou šílené:
Každou chvíli prožívej naplno. Jdi do toho po hlavě a makej. Buď nejšikovnější.

Meditace v něm je ostrým zrcadlem. Žádné bláboly autosugesce. Žádné vnitřní dítě, žádné souznění s astrální rovinou. Žádná laciná psychologie.

Jednobodová meditace je klíčem. Ta strast narůstá. Zkuste vydržet s rovnou páteří a nehroutit se. Opravdu zastavujete myšlení? O to jde. To je začátek přestavby mysli.