1. 3. 2013

Nirvana v Praze v roce 1989 - městská legenda nebo fakt?

Městská legenda je mýtus. Pohádka, kterou Vám čas od času nezávisle na sobě vypráví nějaký kamarád. Je jich plný Internet. Narazil jsem na jednu parádní. Kdyby se ukázalo, že je to pravda, byla by to ovšem bomba.

Když se zeptáte fanouška rockové hudby, jestli v ČR někdy hrála Nirvana, usadí Vás s tím, že ehm - skoro. Kurtovi se udělalo šoufl na evropském turné 1994 o pár dní dříve, než byl termín koncertu v Praze. Holt drogy a chlast v Římě. Do ČR kapela nikdy nedorazila, ač byl koncert původně přeložen na později. Až po Cobainově sebevraždě byl pak definitivně zrušen a vracely se lístky.

No jo. 
Ale co když byla Nirvana v Praze už na svém prvním evropském turné v roce 1989?

Kamarád mi vyprávěl, jak mu tuhle fantasmagorii nezávisle na sobě vyprávěli 2 známí. Jeden v roce 1995, jeden celkem nedávno.

Co přesně jsem slyšel?

“Někdy v roce 1988 v Praze ve studenstkém klubu na Strahově vystoupila americká kapela, co si sem odskočila ze Západního německa. Nehráli pod svým jménem a někdo je tu přivezl spolu s nějakou německou partou, co tu taky hrála. Byla to Nirvana - Cobain, Novoselic a jeden nebo dva další týpci z tehdejší sestavy.”

Jedna paní povídala. Turné po Evropě dělala Nirvana až v roce 1989. A bylo to v listopadu, shodou okolností kolem 17. listopadu hrála Nirvana v okolí Norimberku.

Proti svědčí to, že by chlapci museli mít víza, nebylo se sem jen tak jednoduché dostat.
Pro svědčí, že Nirvana byla dost šílená kapela s dost šíleným frontmanem.

Nevím. Nezdá se mi to. Leč po tom budu dále pátrat. Kdybyste znali někoho, kdo Vám něco podobného vyprávěl, dejte mi vědět v komentářích nebo na g+ či na fb.