7. 8. 2013

Jogínská praxe - cesta k sobě

Ve filmu Magie Mysore - u zřídla jógy se slavní jogíni vrací na místo, kde má moderní jóga kořeny. V Indickém Mysore (česky známý jako Maisúr) učili velcí jogíni 20. století lidi ze Západu. Tito lidé jsou dnes velmi dobrými praktiky jógy a obvykle jógu učí. Když si prohlédnete youtube, nebo prohledáte zdroje k ashtanga józe, naleznete mnoho aktivit právě těch lidiček, které vidíte ve filmu.
Film je anglicky, nevím, že by k němu byly titulky. I tak se tento dokument dá shlédnout bez znalosti angličtiny, dává smysl. Zvlášť silně pak působí pozitivní atmosféra ášramu, kde jsou tihle učitelé uvolnění, byť je tam teda našlapáno hlava na hlavě. Inu Indie.

Ta pozitivita je uhrančivá. Pro moderního pracujícího je obtížné držet náladu a nenechat se rozhodit, sežrat stresem. Příklady učitelů jógy nás mohou i rozladit: "Jim se to žije, určitě neživěj 5 děcek jako já."
Tato negativita, negativita hysterického dítěte v nás prostupuje světskými vztahy a otravuje 100% života.

Když se tu náladu pokusíte zlomit, nejdůležitější je vytrvat. Nějak najít cestu k novému vnímání, zlomit tu sebeprudu, kterou obvykle CESTU začínáme. Právě k tomu jsou filmečky s pozitivními případy moc fajn. Inspirují. Jen tím, že tam pár lidí sedí a klábosí a vy cítíte úplnost jejich srdcí, celistvost charakteru a hluboký aktivní klid mysli.