25. 8. 2013

Kázáníčko - Z povinnosti radost

Radost z přetváření je klíčem k stálému růstu štěstí. Celý ten nešťastný cukr a bič překabátit pro sebe. Brát si, co v dlouhém období pomáhá, odnaučit se, co škodí. To je cesta.
Je to tak jasné. Přitom tak těžké.

Dalajláma používá analogii s dírou v chodníku. Jdu, spadnu do jámy. Jdu podruhé, ještě tam zahučím. Potřetí už se jámě vyhnu.
Bohužel, naše silnice jsou tak děravé, že nevíme, kdy vězíme v jámě a kdy jsme na silnici.
A nefunguje to obejití, protože jak obejdeš sebe sama?


Takhle abstraktně to zní vznešeně a jasně. Ale z toho není nic. Jen další heslo na nástěnce.
Vždy když slyším o vznešeném, vím jak to ta parta plešounů myslí:

Je to vyšší, dává to smysl, pomáhá to, liší se to od běžného živoření.

Ale současně to odrazuje od práce na sobě. Začnete si myslet, že věci řešíte principiálně, že jste na cestě, když víte co děláte špatně. A nic s tím neuděláte. Jste jakože vznešený.
Ale prd jste vznešený. Jenom si tu někdo lže do kapsy.

Proto je nutná pozornost a proto je nutná vyšší racionalita. Proto rozvíjíme bdělost. Aby nám neunikly naše hlouposti. Jednou za čas je fajn si prostě zakázat nějaký zlozvyk a vytrvat v jeho potírání. Vznášení na obláčku nechme jiným.
Někteří jogíni protiargumentují bytím v souladu:  

Nemůžeš proti sobě bojovat, musíš být v souladu. Najít svoji cestu.

Domnívám se, že je to špatný přístup. Mám být v souladu až POSLÉZE. Tedy až překonám sebe. Nemám být v souladu se svými chybami. Mám je vymýtit.
Protože co to jde po cestě? Hlavatý červ bez schopností, nebo živoucí Buddha? U koho má význam harmonizace?

Předělat povinnost na radost, na příjemnou věc, je způsob, jak se rychle posouvat dál.
Jeden způsob je jít u sebe přes mrtvoly. Druhý je to udělat šikovně. Najít si i v prudě něco svého a tu prudu si ochočit. A kombinace tvrdosti k sobě a šikovnosti.
Vlastně se tím učíme už té harmonizaci. Stoická harmonie zblblé a líné hlavy se hodí do krámu leda těm "guruům". Přijdou k nim znavení pracující a oni je "harmonizují", potvrzují jim, jak jsou vlastně super a daleko.
Hladění ega vydělává peníze.

Nevytrhává kořen.

Poznámka: Vždy když se takhle zabejčím a kážu, dělá mi to hrozně dobře - rozumějte - vypadám tím ve vašich očích lépe. Honím si triko. Přesto je to potřeba říct.