27. 8. 2013

Úvod do prastaré hudby - Paul Simon

Někdy máte náladu na to vypnout Zeppelíny...
Co to meleš?


Zkusím to lépe. Chill out hudba má svůj význam. Simon s Garfunkelem (Sajmon a Furunkel, jak se jim říká v českých luzích a hájích), je buddy dvojka odněkud z Východního pobřeží. Mají hlásky jako andílci. Písničky psal Simon, Furunkl se vezl.
Prej nejsou teplí, ale po poslechu The Bridge over the Troubled Water, nevím nevím. Těmi dvojhlasy se vkrádá pochybnost.

Leč to je typicky zlé, špatné, fuj stanovisko, odsouzeníhodné a trapné. Měl bych za ně viset.

Co stojí za to ze Simona poslouchat?
Všechno od Simon & Garfunkel. Tady se nespletete, dokud se toho cukrkandlu nepřejíte. Dívenkám vždy slzely očička u Ameriky, někdejší nymfičky si na stáro po putykách povzdychnou u Mrs. Robinson, kde že je Dustin, aby jim vypulíroval klenotničku.

Simon sólový

Je to jako McCartney, sem tam lepší vkus, ale táhne to míň na bránu.
Pak přišlo střední období upadající kvality. A pak spásný Graceland. Všichni kritici z toho tečou, ale na můj vkus je tam moc výplní a oni afričtí muzikanti - je to jako narvat rugbyové mužstvo do volánků a krajek.
Nespoutanost je ta tam. Simon je spoutaný, jako nějaká japonka.


Co na tom ti kritici mají? Vidím v tom vliv ekoholčiček. Středoškolačky se mohou uštkat nad osudem malého černouška z Afriky. Tak z nich vytáhl prachy Geldof, podobnou fintou na ně jde Sting (růže z pouště, ó růže, s tebou chci se spouštět). A Simon byl jeden z prvních, i když asi nejdřív tu byl Karibik a Marley a Richards a Clapton, a tak.
Samý bubínky, serepetičky, pořádnej nápěv jednou za sto let. ale jo, břichatí černoušci táhnou.

Spoustě lidí se líbí, že ta muzika má hlavu a patu. Lidi mají rádi pořádek, zvlášť děti se bez něj ve výchově neobejdou.
To je problém Simona - sterilita.
Zdá se mi, že jí uniká na posledních albech, moc rád mám Surprise. Tohle je stárnutí se ctí a s vkusem, narozdíl od zesenilnivšího Dylana (kéž by ještě dal jeden comeback).


Shrnuto:
  • Simon & Garfunkel komplet
  • Graceland
  • The Greatest Hits - něco určitě vyšlo
  • Surprise.
Možná ještě Still Crazy After All These Years, ale je tam dost slabých chvil.

Texty
Simon byl u nás veleben na básníka rokenrolu. Žantovský ho překládal (doufám, že to byl on), a tak. Mě dycynky tydlecty rýmovačky, co jsou plačky nedojímaj právě tím, že maj dojmout.

Kde je syrovost Like a Rolling Stone, tam chytne Simon opar z líbání se s nějakým Boxerem. Pardon, už je to tady zase.

Laciné, nactiutrhačcské, homofobní, dementní. Co mám dělat, když se na výsluní vrací tenhle teplík? Nelze uniknout.

Kde má Cohen Closin' Time, tam u Simona začíná El Condor Passa půl kila masa. Já bych ty peruánce střílel. I když - ty Cohenova odrhovačky na levné Casio. OK - jsou  na tom cca stejně.

A nelze uniknout jinému syndromu rokenrolu. Simon a Garfunkel REUNION. Furt se budou scházet a pět. A zase že ne. Už jsou na tom jako Liam a Noel. Taky jenom čekáte, až Liam profetuje peníze?

Jak říkal nesmrtelný neposlouchatelný: We Are In It Only For Money.