7. 6. 2015

Móda sociálních skupin

Jak se vyrábí klan

Amíci to dělají tak, že někam patří a tím se realizují. Jste členem místního spolku pro hraní piškvorek a profilujete se tedy jako piškvorkář.
Evropa to má těžší, trochu kritičtěji přejímá trendy (no, ehm - třeba kult Superstar, reality show ne moc kriticky). Přesto se móda šíří, a to i tyto sociální trendy. Vliv na to má internet, soc sítě a tak.

Nové sociální trendy jsou třeba lumbervizáž, býložraví muži, Omega samci a MGTOW (muži jdoucí svou cestou, tzv. Zeta samci).
Poslední z nich mě zajímá nejen jako další ukázka zapšklého misogynismu.

Mechanika ztotožnění se sociální skupinou je asi tato:

Vidím problém, skupina mi dá jasnou odpověď a já se smířím s ostatními názory, které skupina má, i když s nimi nesouhlasím nebo jsou mi fuk.
Tímto jsem chráněn a mohu se chovat dle regulí skupiny, aniž bych musel řešit svůj osobní vtah se světem.
Přijmu ideologii a přecházím konflikt v sobě, konflikt s okolím. JSEM TAM. To znamená: Polibte si, tento názor je silný, protože KMEN.

Analýza kmenů je taky módní věc, ale už od Webera či Lévi-Strausse.

Ztotožnění 2.0 v sobě má prvek vlastního názoru. Vlastní názor funguje potom takto:


  • Jsem součástí tlupy a přijímám její dogmata.
  • Dogmata fungují jako zeď vůči problémům.
  • Současně jsem součástí skupiny, jsem poslouchán, podporován, pohlazen po hlavičce.
  • Takto funguju normálně. V případě ohrožení mé osoby se uchyluji k dogmatům skupiny.
  • V případě ohrožení skupiny se stavím na její stranu.
  • V případě, že někdo ohrozí mě jako člena skupiny tím že napadne dogma, mohu ještě říct, že zrovna s tímhle nesouhlasím.


Dobře tedy. Je to ale můj názor?

Je výhoda se zavřít pod skleněný zvon s ostatními "svými", zvlášť když je mohu opustit bez ztráty kytičky. Také proto, že mě členství v tlupě v kyberprostoru nic moc nestojí.
Je výhoda "jít dál", stát se členem názorové skupiny a už se v tom nerýpat. Je to podstatné? Pak si nechám názor, mám pocit, že to nedávám sám, nebo že na to nemám kapacitu to řešit?
Mohu být současně ve skupině lidí, kteří obdivně hvízdají u technických novinek (např. chodit denně na Slashdot) a současně členem raw veganské party, k tomu právě třeba ten profilující se Zeta samec.
Internet umožňuje stát se součástí mnoha skupin, měnit své názory, odněkud vystupovat, někam vstupovat, dle vývoje mého myšlení.

Škatulky mi pak otvírají možnosti ušetřit čas, mozkovou kapacitu, věnovat se tomu co opravdu jsem, tedy mým nejvlastnějším zájmům.

Mám-li ještě jaké - mimo komunity, kde jsem přijat a kde jsem tou komunitní ovcí.

Líbí se mi přístup jednoho známého jogína - dělal Ashtanga jógu, pak si to trochu upravil a dneska tomu raději říká "dýchání a cvičení podle mě". Připomínám, že cvičí 25 let.